Cilat parazitë shkaktojnë alergji te njerëzit?

alergji tek njerëzit në prani të parazitëve në trup

Alergjia ndjek një person kudo.

Reagimi i trupit ndaj një stimuli të jashtëm mund të shfaqet në çdo kohë; shumë substanca janë të afta të provokojnë këtë reagim.

Më të njohurit sot janë irrituesit si pjalmi i bimëve, pluhuri, kimikate të ndryshme, disa ushqime dhe kafshimi i insekteve.

Pak njerëz e dinë që parazitët gjithashtu mund të shkaktojnë alergji.

Shfaqja e simptomave të caktuara do të tregojë praninë e një paraziti që kontribuon në zhvillimin e një gjendje të dhimbshme.

Llojet e helminteve

Siç kemi sqaruar tashmë, faktorë të ndryshëm mund të shkaktojnë alergji. Nëse flasim për parazitë që mund të shkaktojnë një reagim akut të sistemit imunitar, duhet të theksohet:

 • Giardia është organizmi më i thjeshtë;
 • Helminths janë krimba.

Më të rrezikshmit janë llojet e mëposhtme:

 1. Vlasoglava;
 2. Ascaris;
 3. Toxocars;
 4. Ekinokoku;
 5. Opisthorchis.

Parazitët e listuar janë shumë toksikë, prandaj janë më të rrezikshmit për trupin e njeriut. Simptomat e alergjisë vërehen tek një person i infektuar gjatë gjithë kohës që është i pranishëm në trup. Për më tepër, pas vdekjes së tyre, lëshohen toksina, gjë që çon në një rritje të konsiderueshme të simptomave.

E rëndësishme!Ekzema, dermatiti atopik, neurodermatiti shpesh bëhen një manifestim i infeksionit Giardia. Kruajtja e padurueshme në një pacient mund të zhvillohet në një sëmundje serioze mendore. Problemet me tretjen dhe jashtëqitjet e shpeshta mund të jenë shenja të infeksionit. Aktiviteti jetësor i këtyre organizmave më të ulët dhe produktet e tyre të prishjes mund të prodhojnë dehje të rëndë të një personi.

Në mjekësi, parazitët që shkaktojnë alergji ndahen në 2 grupe:

 1. Ekzogjene- helmimi njerëzor ndodh gjatë jetës së organizmit parazitar.
 2. Endogjene- të gjitha sistemet njerëzore janë të dehur me produkte të kalbjes së krijesave të ngordhura.

Toksinat ekzogjene dhe endogjene mund të shkaktojnë sëmundje të tilla si eozinofilia. Shpesh, pacientët kanë kruarje, skuqje të kalit, bronkospazëm.

Përveç krimbave, simptomat e alergjisë mund të ndodhin edhe kur ekspozohen ndaj baktereve, viruseve dhe kërpudhave.

Merrni parasysh cilat helminte janë më të zakonshme tek njerëzit:

 1. Ascaris.Ata janë në gjendje të lëshojnë alergjen, provokojnë shfaqjen e bronkospazmave. Vihen re gjithashtu konjuktivit dhe skuqje në trup.
 2. Krimbat e kunjve.Helmintat e vegjël (gjatësia e tyre nuk i kalon disa milimetra) duke zgjedhur zorrën e trashë si habitatin e tyre.
 3. Lak mace.Këto krimba sekretojnë një toksinë që, kur lirohet në qarkullimin e gjakut të njeriut, shkakton urtikari.
 4. Giardia.Simptomat më të zakonshme të giardiazës akute janë të përzierat, dhimbjet e stomakut dhe çrregullimet e tretjes. Më rrallë, vërehet një rritje e temperaturës, trupi bëhet i mbuluar me skuqje.
 5. Trichinella.Shpërbërja e larvave ose vdekja e të rriturve kontribuojnë në zhvillimin e alergjive. Përveç kësaj, shfaqja e fryrjes, skuqjeve është e mundshme.
 6. Ekinokoku.Çarja e cistës me parazitë çon në shfaqjen e alergjive. Ka edhe bronkospazma, ënjtje dhe kruajtje.

Duhet theksuar se të gjitha simptomat e listuara, të cilat shfaqen për shkak të pranisë së mikroorganizmave parazitarë, përkeqësohen dhe ulen herë pas here. Kujdesi mjekësor i bazuar në përdorimin e ilaçeve (antihistaminë, enterosorbentë, agjentë të jashtëm) nuk do të sjellë efektin e pritur.

mjeku ekzaminon alergjinë në pjesën e pasme me parazitë në trup

Alergji në lëkurë

Simptomat më shpesh shfaqen në lëkurën e njeriut, ndoshta sepse është organi më i madh në trupin e njeriut.

Shumë sëmundje të shkaktuara nga krijesat parazitare prekin të gjitha sistemet e jetës njerëzore. Efekti në shkallë të gjerë i krimbave provokon një reagim të caktuar të trupit të njeriut, shumë më shpesh ky reagim ndodh në lëkurë.

Shumica e krimbave hyjnë në trupin e njeriut si larva. Pas një kohe të caktuar, larva mund të bëhet një i rritur ose të mbetet në shtresën e indeve, duke pritur kohë më të mira për zhvillim. Po flasim për lezionin larvor të organizmit, duke depërtuar përmes shtresës së sipërme të epitelit, larvat lënë gjurmë të shumta të qëndrimit të tyre. Merrni parasysh pasojat:

Miasat

Larva e një insekti dipteran është e aftë të shkaktojë sëmundje njerëzore, më shpesh sëmundja shfaqet në lëkurë.

 • Dermatobiaza.Shkaku i plagës është gadfly i Amerikës së Jugut. Larva e insekteve të futura kontribuon në shfaqjen e inflamacionit të gjerë rreth vendit të depërtimit.
 • Kordilobioza.Larva e mizave tropikale infekton sipërfaqen e lëkurës. Në këtë drejtim, shfaqen ulçera, vlime, abscese, brenda të cilave ndodhet larva.

Shistosomiaza

Sëmundja provokohet nga larvat e krimbave trematode. Këto larva jetojnë në trupa ujorë. Depërtimi i larvave nëpër lëkurë shkakton kruajtje ose djegie të forta. Më vonë, vendi i depërtimit është i mbuluar me një flluskë dhe mavijosje të përgjakshme.

urtikaria e alergjisë me parazitë në trup

Alergji në fytyrë

Një alergji e provokuar nga krimbat sigurisht që do të shfaqet në sipërfaqen e lëkurës. Alergjia helmintike karakterizohet nga skuqje të lëkurës, skuqje ose skuqje purulente. Prania e kruajtjes, ekzemës, lëkurës së lëkurës, urtikarisë tregojnë praninë e krimbave në trup. Në të ardhmen, mund të ndodhë edema e indeve, bronkospazma, edema e Quincke, astma bronkiale.

 • Fasciolopsis.Infeksioni njerëzor ndodh përmes ujit ose bimëve ujore. Edema e fytyrës është e zakonshme.
 • Ekinokoket dhe alveokoket.Infeksioni me larvat e këtyre parazitëve ndodh nga qentë e infektuar, me gëlltitje të mundshme të jashtëqitjeve të qenve përmes ushqimit ose ujit të kontaminuar. Sëmundja manifestohet me shfaqjen e etheve, të dridhurave, verdhëzës, kollës, kruajtjes, ënjtjes së buzëve ose kapakëve të syve, shoku anafilaktik.

Alergji nga dielli

Fotodermatiti ose dermatiti diellor është një manifestim i alergjisë ndaj diellit. Një reaksion inflamator ndodh kur lëkura ndërvepron me rrezet e diellit. Intensiteti i rrezeve të diellit nuk është arsyeja e vetme për fillimin e sëmundjes, karakteristikat individuale të organizmit janë të rëndësishme.

Diagnostifikimi i alergjisë ndaj diellit tregoi manifestimin e rrezatimit, alergjik, atopik dhe likenit të kontaktit.

alergji të lëkurës me parazitë në organizëm

Alergji në një fëmijë

Shenjat kryesore të pranisë së krimbave mund të ndahen në dy lloje. E para përfshin komplikime të përgjithshme, të cilat mund të shfaqen si dobësi në trup, diarre dhe marrje mendsh. Fëmija ndihet letargjik, ndërsa oreksi zhduket. Mund të ketë të vjella dhe të përzier, gjithçka varet nga kompleksiteti i situatës. Mund të ketë kapsllëk, i cili nga ana e tij zëvendësohet nga diarreja.

Shenjat e dyta janë më serioze, mund të jenë reaksione alergjike, deri në skuqjet e lëkurës, shfaqja e flluskave. E gjitha varet nga karakteristikat individuale të secilit organizëm. Në këtë, simptomat tek fëmijët janë shumë të ngjashme me ato tek të rriturit. Gjëja kryesore është një vizitë në kohë tek një mjek në mënyrë që të mund ta ndihmoni fëmijën në një kohë të shkurtër.

alergji në lëkurën e një fëmije me parazitë në trup

Dëshmi

Më poshtë janë rishikimet nga njerëzit që kanë hasur parazitë dhe kanë marrë trajtim.

 • Shqyrtimi i parë: "Në një kohë kam hasur në opisthorkiazë. Sëmundja ishte shumë e dhimbshme, gjithçka filloi me sëmundje të thjeshta që dukeshin më shumë si një ftohje dhe dobësi e zakonshme. Pastaj kishte reaksione alergjike ndaj alkoolit, disa produkte nuk mund të toleroheshin thjesht nga aroma. I është nënshtruar trajtimit. E vetmja gjë është që trajtimi nuk më ndihmoi për alergjitë që u shfaqën në sfondin e parazitëve në trupin tim. Tani vuaj nga pushi i plepit dhe poleni i rregullt ".
 • Shqyrtimi i dytë: "Kam vuajtur nga ekzema për një kohë shumë të gjatë, asgjë nuk më ka ndihmuar, skuqjet e lëkurës shfaqeshin me forcë të re çdo herë dhe mjetet juridike më të shtrenjta dhe më të njohura u përdorën. Si rezultat, unë takova një specialist të sëmundjeve infektive, pas një sërë testesh ata zbuluan helminthiazë tek unë. Gjegjësisht, kishte krimba të rrumbullakët. Çuditërisht, pas trajtimit, të gjitha irritimet në lëkurë u zhdukën, siç më tha mjeku im, kjo shpesh ndodh në sfondin e efekteve parazitare në trupin e njeriut ".
 • Këshillë e tretë: "Fëmija im është pesë vjeç, si të gjithë fëmijët, ai e kalon kohën në oborr, më shpesh në kutinë e rërës. Kohët e fundit, ajo filloi të vërejë se djali i saj kishte një kollë të vazhdueshme, dhe një alergjike, sepse nuk kishte asnjë lidhje me një të ftohtë. Ne menduam për një kohë të gjatë nga çfarë mund të ishte, në fund, mjeku tha se larvat e ascaris mund të shkaktojnë efekte alergjike në formën e një kollë të vazhdueshme. Dhe këto larva të njëjta gjenden më shpesh në rërë ose tokë. Na u desh t'i nënshtroheshim një trajtimi të plotë, pasi që kolla u zhduk, tani jemi më të vëmendshëm ndaj zgjedhjes së vendeve për lojëra ".
 • Rishikimi i katërt: "Unë kurrë nuk kam menduar se do të ndeshem me parazitë, por siç doli, askush nuk është i imunizuar nga kjo. Gjithçka filloi me sëmundjen e zakonshme, dispepsinë, e cila është krejt e pazakontë për mua. Pas një numri të madh testesh, ata gjetën krimba të zakonshëm. Ishte e pakëndshme, por unë duhej t'i nënshtrohesha trajtimit. Zgjati disa javë, si rezultat, të gjitha simptomat u zhdukën, tani unë mbaj një qëndrim më të përgjegjshëm ndaj shëndetit tim, marrjes së ushqimit dhe rregullave të higjienës së zakonshme ".

Siç tregon praktika, secili prej llojeve të helminthiasis mund të shkaktojë reaksione alergjike në trup. Për më tepër, simptomat mund të jenë nga të vogla në shumë serioze. Prandaj, në sëmundjet e para, duhet të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur dhe të testoheni për praninë e parazitëve. Më shpesh, rezultati do të jetë pozitiv, dhe sa më shpejt të filloni trajtimin, aq më shpejt mund të shpëtoni nga një sëmundje e tillë e pakëndshme dhe e rrezikshme.