Si të hiqni parazitët nga trupi në shtëpi?

klizmat dhe ilaçet për heqjen e parazitëve

Trupi i njeriut është pjesë e natyrës dhe zë vendin e tij të caktuar në të. Ai është në kontakt të vazhdueshëm me mjedisin, por ky komunikim nuk është gjithmonë i favorshëm.

Gjatë gjithë jetës së tij, një person është i ekspozuar ndaj "sulmeve" nga mikroorganizma të ndryshëm. Fatkeqësisht, parazitët janë mysafirë të shpeshtë.

Me kalimin e kohës, i gjithë ndikimi negativ i ushtruar mbi një person nga jashtë dhe nga jashtë përkeqëson gjendjen e tij. Produktet e mbeturinave të parazitëve, kërpudhave dhe mikroorganizmave të ndryshëm depozitohen tek një person.

Për të përmirësuar mirëqenien dhe shëndetin në përgjithësi, është i nevojshëm një pastrim serioz i trupit. Mund të bëhet në shtëpi duke përdorur metoda të njohura dhe efektive dhe mjete juridike popullore.

Si të pastroni trupin e parazitëve në shtëpi: tableta

Njerëzit e moshave absolutisht të ndryshme mund të infektohen me helminte.

Ekziston një klasifikim i caktuar i parazitëve, në të cilin ka tre grupe:

 • Krimbat e rrumbullakët;
 • Krimbat e sheshtë (gëlbazë);
 • Krimbat e shiritit.

Më shpesh, ilaçet anthelmintike janë në dispozicion në formë pilule.

Një pikë pozitive në përdorimin e ilaçeve është aftësia e tyre për të ndikuar pozitivisht në imunitetin e pacientit. Për këtë arsye, ilaçet shpesh përdoren si masa parandaluese, ato rekomandohen për trajtimin e sëmundjeve të tilla si:

 • jo-kotorozë;
 • ascariasis;
 • ankylostomiasis;
 • toksokariaza;
 • strongiloidoza.

Përdorimi i ilaçeve ka kufizime të caktuara. Këto përfshijnë praninë e disa sëmundjeve, të tilla si: dështimi i veshkave dhe mëlçisë, leuçemia, çrregullimet e hematopoiesis.

Tabletat përdoren në trajtimin e:

 • ascariasis;
 • cistikercoza;
 • giardiasis;
 • enterobiasis;
 • ekinokokozë;
 • opisthorchiasis;
 • toksokariaza;
 • trichocephalosis dhe sëmundje të tjera.

Para fillimit të përdorimit të ilaçeve, duhet të njiheni me kundërindikacionet. Më shpesh këto janë: shtatzënia, laktacioni, sëmundjet e retinës dhe intoleranca individuale ndaj përbërësve të caktuar të ilaçit.

Burimi kryesor i të ushqyerit në trupin e njeriut për parazitët është glukoza. Ka ilaçe që ndërhyjnë në thithjen e glukozës nga krimbat. Duke mbetur pa ushqimin kryesor, parazitët vdesin, duke e lënë trupin e njeriut plotësisht në 2-3 ditë. Fondet kanë punuar mirë për trajtimin e helminthiasis të përzier.

Më shpesh përdoret për:

 • enterobiasis;
 • ascariasis;
 • krimb grep;
 • trichocephalosis;
 • teniasis;

Trajtimi i sëmundjeve protozoare

Protozoa - sëmundje të shkaktuara nga protozoa, të tilla si lamblia, Trichomonas, amoeba, toxoplasma. Veprimi i barnave të caktuara ka për qëllim luftimin e protozoave. Këto ilaçe kanë efekte antimikrobike dhe antiparazitare.

Ndikojnë në mënyrë aktive:

 • Trichomonas;
 • lamblia;
 • ameba.

Ilaçet merren me gojë për 5-10 ditë. Pas përfundimit të rrjedhës së trajtimit, merret një analizë e dytë, e cila mund të tregojë rezultatin e terapisë.

Si të hiqni parazitët në shtëpi me mjete juridike popullore

Fillimi i terapisë anthelmintike paraprihet nga një përgatitje e caktuar. Ai konsiston në respektimin e një diete që përjashton ushqimet yndyrore, mishin dhe produktet e mishit. Twoshtë e nevojshme të hani vetëm perime dhe fruta të papërpunuara për dy javë, mos hani sheqer, pini vetëm lëngje të përgatitura fllad. Pini të paktën 1. 5 litra ujë në ditë. Një parakusht është pastrimi i mëlçisë, veshkave, zorrëve.

Parandalimi i sëmundjes së helminthiasis duhet të bëhet të paktën dy herë në vit. Ju nuk duhet të vendosni vetë se cilin ilaç popullor të përdorni në një rast të veçantë. Këshillohet që të merrni një vendim së bashku me mjekun që merr pjesë, i cili, kur zgjedh një ilaç, do të udhëhiqet nga treguesit tuaj individualë të gjendjes shëndetësore. Nuk duhet të lejohet dehja e trupit.

Mjetet juridike popullore më të njohura në luftën kundër parazitëve janë bari i pelinës, hudhra dhe tansia.

Tansy

Tansy e zakonshme është një agjent efektiv anthelmintik. Vaji i tij esencial përmban thujone. Kjo substancë paralizon parazitë të ndryshëm të zorrëve, veçanërisht krimbat e krimbave dhe ascaris. Për të përgatitur produktin, duhet të derdhni një lugë gjelle lule bimore me një gotë ujë të valë. Infuzion do të jetë gati për 1 orë. Zgjidhja e filtruar merret 1 lugë gjelle 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Pelin

Infuzionet mjekësore të kësaj bime përdoren në mënyrë aktive për të luftuar mikroorganizmat e ndryshëm, si dhe parazitët si krimbat e shiritit, lamblia, krimbat e rrumbullakët. Tinktura përgatitet me alkool dhe merret 20 pika para ngrënies tri herë në ditë.

Fara kungulli

Ilaçi më popullor popullor anthelmintik, i cili është mjaft i lehtë për t'u përgatitur. Duhet të hani 1 gotë fara kungulli të qëruar nga lëvozhgat e bardha brenda dy javësh.

Anthelmintikë me bazë hudhre

Hudhra, përkatësisht vajrat e saj esenciale dhe fitoncidet, veprojnë në mënyrë aktive mbi parazitët, veçanërisht krimbat e rrumbullakët. Produktet me bazë hudhër mbrojnë kundër zhvillimit të proceseve të ndryshme putrefaktive.

Arra

Për përgatitjen e një ilaçi popullor, përdoren vetëm arra jeshile. Arrat (jo të qëruara nga lëvozhga jeshile) së pari duhet të copëtohen, pastaj 4 lugë arra të bluara derdhen në një gotë ujë të valë të kripur. Tinktura do të jetë gati në 30 minuta. Lakra e arrave shtrydhet nga uji. Para se të merrni këtë ilaç, duhet të pini një laksativ.

Karafil (erëz)

Karafilët shtypen në një pluhur dhe merren për terapi anthelmintike. Mjeti vepron në mënyrë efektive jo vetëm tek të rriturit, por edhe në vezët dhe larvat e helminthëve. Kjo erëz ka një veçori tjetër pozitive - forcon imunitetin e dobësuar të pacientit.

Ilaçi merret brenda një muaji, duke rritur gradualisht dozën. Ju duhet të filloni me një majë të vogël, duke e rritur dozën në 1/3 lugë çaji. Pas përfundimit të kursit, këshillohet të pini 1 lugë çaji karafil ose pelin një herë në javë për parandalim.

Një përzierje e konjakut dhe vajit të kastorit

Për të përgatitur përzierjen, merrni 50 gram raki të mirë dhe 50 gram vaj ricini. Ilaçi merret në mëngjes para ngrënies. Konjaku paralizon parazitët dhe ata nuk janë më në gjendje të ngjiten në muret e zorrëve. Vaji i kastorit ka një efekt laksativ, i cili ndihmon në largimin e krimbave të paralizuar nga trupi. Theshtë e nevojshme të merret përzierja derisa parazitët të gjenden në jashtëqitjen ditore.

Prania e një patina në këtë mjet nuk bën të mundur përdorimin e tij për trajtimin e fëmijëve. Por një mënyrë tjetër e përdorimit të vajit të kastorit është e mundur. Në mes të natës, foshnjës i jepet një pije e ëmbël, dhe pas 20-30 minutash - një dozë vaj ricini (doza varet nga mosha e fëmijës dhe mund të jetë nga 15 në 20 gram). Kursi i trajtimit vazhdon derisa fecesi i fëmijës të mos përmbajë krimba.

Si të hiqni parazitët në shtëpi tek fëmijët

Foshnjat sëmuren shumë shpesh me pushtimin helminthik, kjo ndodh për shkak të injorancës së tyre ndaj rregullave të higjienës, kuriozitetit, dëshirës për të shijuar gjithçka. Dhe duart e ndyra janë burimi i parë i përhapjes së krimbave.

Si t'i ndihmoni fëmijët të heqin qafe krimbat?

Barëra mjekësore

Rregulli kryesor kur trajtoni një fëmijë është të mos bëni dëm! Prandaj, kur përpiqeni të kuroni një fëmijë, duhet t'i kushtoni vëmendje të veçantë faktit se të gjitha ilaçet janë shumë toksike. Çfarë nuk mund të thuhet për mjekësinë tradicionale, e cila është e butë për trupin e fëmijës. Përkundër kësaj, përdorimi i çdo ilaçi duhet të pajtohet me mjekun që merr pjesë.

Mbani mend!Fëmijët infektohen me parazitë nga duart e pista, pasi hanë perime dhe fruta të palara, pas kontaktit me kafshët e infektuara dhe pas kontaktit me njerëzit e infektuar.

Aloe

Bima mjekësore e famshme aloe është përdorur me sukses për të hequr krimbat. Recetë për përgatitjen e produktit: nga një bimë që është të paktën 3 vjeç, merrni gjethet e poshtme, bluajini ato dhe përziejini me mjaltë në përmasa të barabarta. Përzierja futet në një enë qelqi për 5 ditë. Pacientët nën 14 vjeç marrin 5 gram ilaçe 3 herë në ditë para ngrënies për shtatë ditë.

Meqenëse skarlatina mund të çojë në diarre të rëndë, ndërsa merrni ilaçin, duhet t'i jepni fëmijës vezë të ziera dhe ujë orizi. Në këtë kohë, duhet të shmangni ngrënien e bukës së grurit, patateve. Minimizoni marrjen e kripës.

Shtë më mirë të luftoni parazitët e mëdhenj me një zierje të gjetheve të thuprës. Receta për përgatitjen e produktit: thani 100 gjethe thupër, pastaj derdhni 250 ml ujë të ftohtë mbi të në nxehtësi të ulët për rreth 12 minuta. Ju duhet të merrni 10-15 ml para ngrënies.

Bimët medicinale për helminths

Tarifa e trajtimit përbëhet nga:

 • 75 gram centaury;
 • 45 gram tufë lulesh tansy;
 • 40 gramë pavdekshëm.

Për të përgatitur infuzionin, merrni 15 gram përzierje të bimëve dhe krijojeni në 230 ml ujë të valë. Merrni 45 ml të produktit tri herë në ditë. Për ta bërë atë më të shijshëm për fëmijët, mund të shtoni 5 ml mjaltë në çdo racion. Pas tretësirës, fëmija duhet të ushqehet me bollgur ose bollgur të gatuar në qumësht. Trajtimi me këtë ilaç përfshin refuzimin e mishit dhe produkteve të mishit. Kursi i trajtimit është 5 ditë.

Kujdes!Trajtimi i helminthiasis tek fëmijët është një domosdoshmëri! Përndryshe, mund të ketë probleme me zhvillimin mendor dhe fizik.

Mjetet juridike popullore më të njohura për krimbat tek fëmijët janë farat e kungullit dhe karotat e papërpunuara të grira ose lëngu i karotës së freskët. Këto fonde duhet të merren para ngrënies. Farërat merren 15 gram dhe lahen me 100 ml lëng të freskët. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të pini 120 ml lëng domate pa shtuar kripë.

Qumështi me hudhër është një ilaç shumë efektiv. Produkti përgatitet si më poshtë: një kokë e madhe hudhre zihet derisa të zbutet në 250 ml qumësht. Me këtë zgjidhje, bëni një klizmë nate, 125 ml zgjidhje në të njëjtën kohë. Paralelisht me këtë procedurë, këshillohet të pini supë me qepë.

Supë përgatitet si më poshtë: copëtoni një qepë të vogël, derdhni 250 ml ujë të valë dhe lëreni për 12 orë. Tjetra, filtroni infuzionin dhe pini 120 ml në ditë. Kursi i trajtimit është 4 ditë.

Dihet që parazitët nuk e pëlqejnë shumë një mjedis alkalik, kështu që një klizmë me një zgjidhje sode do të jetë e dobishme në këtë situatë. Për të përgatitur një zgjidhje, duhet të merrni 250 ml ujë të ngrohtë dhe të shpërndani 3 gram sode në të. Një klizmë bëhet vetëm me një zgjidhje të ngrohtë. Procedura përsëritet brenda një jave.

Ilaçi i bërë nga arrat jeshile ndihmon shumë mirë me helminthiasis tek fëmijët. 40 gram arra të copëtuara të qëruara derdhen me 1 litër ujë të valë. Ata e pinë këtë pije gjatë gjithë ditës si çaj. Fëmijëve duhet t'u jepet një laksativ gjatë natës ndërsa marrin ilaçin me arra.

Shpesh, fëmijëve u jepet vaj kungulli ose kërpi. Këto produkte kanë veti të shkëlqyera anthelmintike. Fëmijës i jepen 5 ml vaj 2 herë në ditë para ngrënies.

Një ilaç mjaft efektiv për helminthët mund të përgatitet në bazë të lëvozhgave të shegës. Merrni 3 gram kore të para-shtypura dhe derdhni 280 ml ujë të vluar dhe ziejini në një banjë uji për 15 minuta. Tjetra, supë duhet të qëndrojë për 40 minuta. Produkti që rezulton pihet në 1-2 orë. Mos hani gjatë procedurës. Kur ilaçi është i dehur, pas tre orësh ju duhet të merrni një laksativ.

Ilaçi më i sigurt për fëmijët është një zierje e farave të lirit. Receta: 15 gram fara derdhen me 200 ml ujë të valë, ena mbulohet fort me kapak dhe tundet për 15 minuta. Pastaj produkti filtrohet dhe u jepet fëmijëve që të marrin 50 ml në mëngjes. Kursi i trajtimit është një muaj.

Kujdes!Heqja e helminteve nga trupi i fëmijës mund të çojë në dehje. Për të parandaluar një situatë të tillë, duhet të siguroheni që gjatë trajtimit foshnja të pijë të paktën një litër ujë të gazuar dhe një zierje të trëndafilit.

Mjekësia tradicionale mund të ofrojë një numër të madh të recetave që kanë një histori mjaft të gjatë. Edhe nëse ato duken krejt të papritura për njerëzit modernë, kjo nuk do të thotë se ata janë joefektive.

Për shembull, në mjekësinë alternative, ekziston një recetë shumë interesante e bazuar në hirin e blirit. Isshtë bërë nga degët e djegura të blirit. 5 gram hirit të shoshitur i shtohen 250 ml qumësht të nxehtë. Ju duhet të pini një ilaç të tillë një herë në ditë para ngrënies. Kursi i trajtimit është 12 ditë.

Katrani i thuprës përdoret shpesh në mjekësinë alternative. Mbi bazën e tij, bëhen kompresa mjekësore.

Trajtimi i fëmijëve me ilaçe të bazuara në katran:

 • Kërthiza e foshnjës lyhet me krem për fëmijë;
 • 3-5 pika katrani të thuprës derdhen mbi një jastëk pambuku;
 • Duke përdorur një suva ngjitëse, leshi i pambukut fiksohet në zonën e kërthizës. Kompresa duhet të mbahet për dy ditë;
 • Pas tre ditësh, procedura përsëritet përsëri.

Trupi pastrohet nga krimbat në tre procedura.

Shpesh gjatë natës, fëmijët ndjejnë kruajtje në zonën anale. Fakti është se gjatë natës, krimbat femra të vezëve vendosin vezë në këtë vend. Për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të parazitëve, është e nevojshme të mbyllni anusin gjatë natës me një shtupë pambuku të zhytur në kërp ose vaj kungulli. Përsëriteni procedurat për 40 ditë.

Parandalimi i parazitëve në shtëpi

Shëndeti i njeriut varet nga ai vetë. Në një situatë me parazitët, është e nevojshme të kryhen procedura parandaluese, të cilat do të parandalojnë hyrjen e helminteve në trup.

Duhet të respektohen rregullat e mëposhtme parandaluese:

 • Monitoroni higjenën personale dhe mësojini fëmijëve rregullat themelore. Mbani duart tuaja të pastra, lani ato pas ecjes jashtë, para ngrënies, pas përdorimit të tualetit. Të brendshme duhet të ndryshohen çdo ditë, liri krevati - një herë në javë. Këshillohet që hekurosja e lirit me një hekur të nxehtë;
 • Pastrim i shpeshtë i lagësht në shtëpi, ruajtja e rendit;
 • Ato lodra që fëmija i mori jashtë duhet të lahen me sapun. Trajtojini mirë frutat dhe perimet para se të hani. Shërbejeni peshk dhe mish me trajtim të mirë të nxehtësisë;
 • Instaloni një filtër uji në shtëpi;
 • Ushqimi i ushqimeve acidike, pasi helminthët nuk i pëlqejnë shumë mjediset acidike. Këto mund të jenë lëngje frutash, lakër turshi dhe perime të tjera. Përveç kësaj, këto produkte janë në gjendje të rrisin imunitetin dhe të largojnë toksinat nga trupi.

Se cila mënyrë për të pastruar trupin nga krimbat vendoset më së miri me mjekun tuaj. Në të njëjtën kohë, respektimi i masave parandaluese do të zvogëlojë rrezikun e infektimit me parazitë.