Mjetet juridike popullore për parazitët në trupin e njeriut

Askush nuk mbrohet nga parazitët e ndryshëm. Qëndrimi në grupe masive, për shembull, në kampe, sanatoriume, është i rrezikshëm.

Kafshët që jetojnë në shtëpi janë gjithashtu të rrezikshme, pasi ato shpesh janë bartës të parazitëve. Krimbat janë konsideruar gjithmonë një sëmundje e duarve të pista, por kjo është e gabuar.

Çdo person mund të infektohet me helminte dhe parazitë të ndryshëm. Ka mjete juridike popullore për parazitët në trupin e njeriut, të cilat dua t'i ndaj me ju, lexues të dashur. Metodat janë të sigurta dhe jo toksike për trupin.

Shenjat e parazitëve në trupin e njeriut

Si mund të infektoheni?

 1. Ushqimi i peshkut të papërpunuar siç është sushi.
 2. Kontakti me kafshët.
 3. Mish ose peshk i gatuar në mënyrë të pamjaftueshme.

Niveli i sëmundjeve parazitare është mjaft i lartë, ato thjesht diagnostikohen dobët.

Me praninë afatgjatë të parazitëve në trup:

 • imuniteti vuan shumë;
 • zhvillohet mungesa e vitaminës;
 • hematopoezia është e shqetësuar;
 • forca të blinduara të trupit kundër kancerit zvogëlohen;
 • zhvillohen sëmundje kronike - pankreatiti, koliti, cistiti, diabeti mellitus, dermatiti, astma bronkiale dhe të tjera.

Helminthët mund të gjenden jo vetëm në stomak dhe zorrët, ato janë të lokalizuara në zemër, veshka, mushkëri, tru, mëlçi.

Shenjat e parazitëve në trupin e njeriut mund të jenë:

 • ankth, nervozizëm;
 • anemi;
 • brishtësia e flokëve, thonjve;
 • probleme të lëkurës, alergji;
 • humbje ose shtim në peshë;
 • erë nga goja;
 • ARVI të shpeshta, ftohjet, bajamet;
 • rrudhat e hershme;
 • thembra të plasaritura;
 • sinusit, polipe;
 • papiloma;
 • bajamet kronik;
 • gërhij;
 • sëmundjet kardiovaskulare.

Trajtimi alternativ i parazitëve në trupin e njeriut

Një nga recetat për trajtimin e parazitëve në trupin e njeriut:

 • 10 pjesë farë liri;
 • një pjesë e një karafili.

Ju duhet të bluani dhe thjesht t'i shtoni ushqimit ose mund ta merrni me lugë. 25 g për 70 kg peshë. Ne pimë për tre ditë, një pushim për tre ditë. Pini për një muaj të tërë.

Çfarë thotë doktori për këtë recetë popullore?

Farat e lirit vrasin të gjithë helminthët përveç krimbave të rrumbullakët. Karafili përmban eugjenol. Karafili pastron trupin nga mikrobet e ndryshme dhe infeksionet kërpudhore.

Për të rritur efektin anthelmintik të përgatitjeve të karafilit, mund të shtoni agjentë koleretikë ose ekstrakte nga hudhra dhe guaska arre. Efekti në një ilaç të tillë është në një numër të madh hidhërimi, që nuk e duan parazitët. Karafili gjithashtu zvogëlon inflamacionin e shkaktuar nga parazitët.

Mënyra më e mirë për të parandaluar hyrjen e parazitëve në trup është të hani:

 • rrikë;
 • rrepkë;
 • lakër turshi;
 • boronica;
 • erëza - gjethe dafine, karafil, xhenxhefil, kanellë, shafran, kopër, majdanoz, hudhër, mustardë.

Trajtimi i parazitëve në trupin e njeriut me mjete juridike popullore

Ekzistojnë gjithashtu receta efektive për dëbimin e parazitëve dhe krimbave duke përdorur fara kungulli dhe kungulli.

 1. 20 gram fara kungulli duhet të hahen në mëngjes. Pas 40 minutash, merrni një laksativ, mundësisht perime (vaj ricini, sena Aleksandri, lëvore të buckthorn, krunde gruri dhe tërshërë).
 2. qelizat parazitare në trupin e njeriut
 3. Skuqini pak fara kungulli pa vaj (200g). Kur të ftohet, bluajeni në një mulli kafeje. Pastaj shtoni 6 thelpinj hudhër të shtypur dhe dy lugë mjaltë. Lëreni të injektohet për 12 orë. Pini një lugë çaji në mëngjes për fëmijët, në dhomën e ngrënies për të rriturit. Mund të hani mëngjes vetëm pas tre orësh. Për tre ditë tashmë do të ketë një rezultat.
 4. Kaloni 500 g fara së bashku me lëvozhgën përmes një mulli mishi, shtoni ujë (1 l) dhe vendoseni në një banjë uji për dy orë. Kaloni supën përmes napë, hiqni filmin me vaj në krye. Pini gjithçka në mëngjes për gjysmë ore. Pas dy orësh, pini një laksativ të kripur. Fëmijët 10 vjeç duhet të marrin 300 gram fara. Për fëmijët 5-7 vjeç, 200 gr janë të mjaftueshme. Fëmijët nën pesë vjeç - 100 g. Prandaj, proporcionet gjithashtu zvogëlojnë sasinë e ujit.

Usefulshtë e dobishme të hani pulpë të papërpunuar të kungullit gjatë periudhës së pastrimit nga krimbat. Mund të bëni sallata dhe të pini lëng.

Mendimi i një mjeku për pastrimin e trupit të njeriut nga parazitët me kunguj dhe fara

Farat e kungullit janë efektive kundër krimbave të rrumbullakët dhe shirit. Ata kanë cucurbitin, është ai që godet parazitët. Përqendrimi i tij krijohet në një film të hollë që mbulon farën, kështu që bërthamat duhet të përdoren me lëvozhgën.

Farat e kungullit mund të përdoren nga fëmijët, gratë shtatzëna, të moshuarit.

Merrni në doza të vogla për një orë, me stomak bosh, 300 g fara, të copëtuara së bashku me një guaskë jeshile dhe mjaltë nga 50-100 gr. Pas tre orësh, merrni një laksativ dhe pas gjysmë ore bëni një klizmë.

Fëmijët 3-4 vjeç - 75 g fara, 5-7 vjeç - 150 g fara, 8-10 vjeç - 200 g.

Më efektive janë farat e papërpunuara, të veshura. Farat pastrohen menjëherë para përgatitjes së anthelmintikut. Farat e lulediellit të blera nuk janë të mira.

Pulpa dhe lëngu i kungullit:

 • ndihmon me kapsllëk;
 • përdoret për sëmundjet e mëlçisë, veshkave;
 • rrit daljen e urinës pa ndikuar në veshkat.

Hudhra rrit dëbimin e parazitëve nga trupi i njeriut, pasi është një mjet i pavarur për heqjen e krimbave.

Receta e mjekut të popullit për parazitët në trupin e njeriut

Krijoni një lugë çaji barishte të tharë me një gotë ujë të valë dhe lëreni për 10 minuta. Pini tre herë një filxhan çdo ditë. mund të përdoret gjithashtu për klizma dhe larje.

Një mjek tjetër ofron një recetë interesante:

 • Lulet e pelinit, jo më të mëdha se koka e një shkrepëseje, mbështillen në toptha bukë dhe gëlltiten para ose pas ngrënies.
 • Sigurohuni që të pini çaj pelini për dy javë në pranverë.

Mendimi i mjekut.

Pelini ka një shije të hidhur, pastron trupin nga flagellat, lamblia, Trichomonas, klamidia, duke prishur metabolizmin, duke çuar në sëmundje të lëkurës. Pritja e një zierje të pelinës, larjes dhe klizmave janë procedura mjaft efektive që duhet të kryhen rregullisht.

Përfundim: Mjetet juridike popullore për parazitët në trupin e njeriut janë mjaft efektive, por gjatë periudhës së trajtimit, nuk mund të merrni alkool, pas procedurës, të rimbushni silikonin, është më mirë të mos hani enët e mishit dhe të qumështit. Nëse doni të jetoni pa parazitë, është mirë që të mos keni kafshë në shtëpi.

Dhe mos harroni të konsultoheni me mjekun tuaj para se të përdorni ndonjë recetë popullore.